Пам’ятки історії

Оценка пользователей: / 4
ПлохоОтлично 

До занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток відносяться наступні архітектурні об’єкти:
- Постоялий двір (XVIII ст.)
- Дитяча музична школа (корпус 1) (XVIII ст.)
- Будівля історико – краєзнавчого музею (ХІХ ст..)
- Млин (1905р.)
- Міська гімназія (1905р.)
- Адміністративна будівля (кінець ХІХ ст.)
- Андріївська церква (кінець ХІХ ст.)
- Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1807р.)

 

Постоялий двір, вул. Криштофа Косинського, 51(XVIII ст.)
Споруда постоялого двору розташована у центральному історичному районі міста. Характер архітектури будівлі дозволяє віднести її до періоду раннього класицизму, тобто до кінця ХVШ – початку ХІХ століття. Основним архітектурним акцентом двоповерхового будинку є широка масивна арка з проходом під нею. Суворість та стриманість оформлення фасадів класицистичної будівлі дещо порушена активною пластикою оздоби віконних отворів. Застосування дрібних декоративних елементів(ромбовидні накладки та ніши, різнофігурні виступи тощо) характерне для провінційного варіанту стилю.


Дитяча музична школа (корпус 1), вул.. І.Федорова,56 (поч.. ХІХ ст.)
Корпус №1 дитячої музичної школи розташований в історичному центрі міста, в кварталі між вулицями Замковою та Івана Федорова. За свідченнями краєзнавців у цій будівлі на початку ХІХ ст.. розміщувався офіцерський клуб. Тут у 1826 році відбувались таємні зустрічі офіцерів, членів товариства об’єднаних слов’ян

 


Будівля історико – краєзнавчого музею, вул.. Грушевського, 15 (ХІХст.)
Будівля цегляна двоповерхова, складної форми. Будинок є типовим прикладом міської забудови кінця ХІХ – початку ХХ століття. До 1917 року у будинку розташовувалось жандармське управління. З листопада 1917 по січень 1918 року – ревком м. Старокостянтинова. У липні 1919 року – штаб Бо гунського полка Першої Української Червоної дивізії, а з липня 1920-го – штаб зведеної стрілецької дивізії 14 –ї армії, у більш пізній час відділення міліції, ряд загальноосвітніх закладів тощо.


Млин, вул.. Чкалова,7 (1905р.)
До нинішнього часу зберігся лише корпус млина. Споруда млина поставлена на перешийку на місці злиття р. Ікопоть та р. Случ. Таке розташування споруди робить її однією з найбільш помітних архітектурних пам’яток міста, яку можна побачити з будь – якої точки набережної. Млин будувався на замовлення одного з відоміших цукрозаводчиків м. Старокостянтинова, п. Дуба сова, а після його смерті перейшов у власність його вдови – останньої володарки Старокостянтинівського замку. Будівля млину цегляна у п’ять поверхів з баштою. Декоративне оформлення фасадів будівлі виразне та водночас стримане. Монументальність архітектурного образа будівлі, гармонійність поєднання засобів художньої виразності та вигідне розташування роблять споруду млина однією з найбільш цікавих та яскравих пам’яток індустріальної архітектури епохи модерну в Україні.

 

Міська гімназія, вул.. Пушкіна,54(1905р.)
Споруда міської гімназії, яку зараз займає Старокостянтинівській міжшкільний навчально – виробничий комбінат, розташована на периферії району історичної забудови міста, неподалік набережної р. Ікопоть. Міська гімназія була одним з перших загальноосвітніх закладів у Старокостянтинові. Будівля є типовим прикладом міської громадської споруди початку ХХ століття.
Адміністративна будівля, вул.. К.Острозького (кінець ХІХ ст.)
Адміністративна будівля розташована по центральній магістралі. Сучасний двоповерховий об’єм будівлі складений з кількох окремих, поставлених впритул одна до одної споруд, що утворюють єдиний корпус – каре з внутрішнім двором. Особливістю цієї будівлі є також і те, що її складові частини розрізняються за часом зведення.

 

Андріївська церква, вул.. Миру (кінець ХІХ ст.)
Споруда Андріївської церкви розташована по одній з основних магістралей м. Старокостянтинова на території військового містечка. Церква будувалась як полкова. Разом із казармами та допоміжними господарськими військовими будівлями вона утворює єдиний комплекс. Будівля церкви зального типу цегляна одноповерхова триабсидна без купольна. Притвор церкви вінчає триярусна башта – дзвіниця з шатровим куполом. У оздобі фасадів будівлі переважають елементи, притаманні російському народному зодчеству. Будівля церкви є однією з не багатьох споруд Старокостянтинова у «руському» стилі кінця ХІХ століття.


Церква Різдва Пресвятої Богородиці, вул. Грушевського (1807р.)
Церква Різдва Пресвятої Богородиці розташована на ділянці м. Старокостянтинова, обмеженій р. Ікопоть та р. Шахівка. Церква зведена на місці старої дерев’яної церкви, перші відомості про яку датуються 1687 роком. Церква Різдва Богородиці єдиною збереженою до нинішнього часу у Старокостянтинові культовою спорудою доби зрілого класицизму.